تبلیغات
بچه های ورودی 90 رشته تاریخ دانشگاه شهید بهشتی تهران - مطالب فروردین 1394


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:سه شنبه بیست و پنجم فروردینماه سال 1394-ساعت 00 و 02 دقیقه و 08 ثانیه

نگاهی به گذشته (1)


در روز 29 ژوییه سال 1883 میلادی بنیتو موسولینی در شهر کوچک دوویا پره داپیو در ناحیه رومانیا ایتالیا متولد شد. پدرش یک آهنگر طرفدار مکتب آنارشیسم و مادرش یک آموزگار بسیار مذهبی بودند. بنیتو موسولینی در سال 1900 میلادی در سن 17 سالگی در حزب سوسیالیست نام نویسی کرد. سپس مدتی به عنوان آموزگار جایگزین به کار پرداخت.
موسولینی که در آن زمان خود را یک دست چپی توصیف می کرد از انجام خدمت نظام وظیفه سرباز زد و به سوئیس رفت. او در این کشور زبان های فرانسه و آلمانی را آموخت و در سال 1904 میلادی بار دیگر به ایتالیا بازگشت و این بار خدمت نظام وظیفه را انجام داد. از سال 1909 میلادی موسولینی به روزنامه نگاری با نگرش دست چپی پرداخت.او به عنوان یک محرک سیاسی شهرت یافت و به زودی مدارج بالاتر سلسله مراتب حزب سوسیالیست را پیمود و در سال 1912 میلادی مدیر روزنامه آوانتی ، ارگان حزب سوسیالیست شد.
در آستانه جنگ جهانی اول ، حزب سوسیالیست از سیاست بی طرفی ایتالیا و عدم شرکت در جنگ طرفداری می کرد اما موسولینی طرفدار شرکت ایتالیا در جنگ بود و هنگامی که ایتالیا در سال 1915 میلادی در صفوف متحدین وارد جنگ شد ، او به عنوان سرباز داوطلب در جنگ شرکت کرد. جنگ برای موسولینی یک تجربه کلیدی بود مانند هیتلر که بعدها دوست و متحد او در جنگ جهانی دوم بود.از آن پس موسولینی معتقد به نظامی شدن احزاب ، توسل به خشونت و ملی گرایی شد. در سال 1917 میلادی موسولینی در جبهه مجروح گردید و به ایتالیا بازگشت و دوباره به روزنامه نگاری پرداخت.
پس از خاتمه جنگ جهانی اول موسولینی به مخالفت با سوسیالیست ها و سیاست بی طرفی آنها در جنگ پرداخت و از حزب سوسیالیست کناره گرفت و به صفوف ملی گرایان پیوست. ایتالیایی ها پس از جنگ خواستار پیوستن مناطق ایستری ، دالماسی ، تریئسته و فیومه به خاک ایتالیا بودند ، اما در کنفرانس صلح ورسای به تقاضاهای ایتالیا توجه نشد. به این ترتیب در رژیم پارلمانی ایتالیا ، ملی گرایی بیش از پیش در میان توده های مردم طرفدار پیدا کرد. در سال 1919 میلادی ، موسولینی یک گروه فاشیستی را در میلان تشکیل داد که به زودی قدرت زیادی یافت.در 29 اکتبر سال 1922 میلادی ویکتور امانوئل سوم ، پادشاه ایتالیا موسولینی را به مقام رئیس شورا که معادل پست نخست وزیری بود ، منصوب کرد. موسولینی اندکی قبل از آن رسما حزب ناسیونال فاشیست را تاسیس کرده بود. ادعاهای ارضی موسولینی و مهارتش در سخنوری موجب محبوبیت بسیار او در نزد توده های عوام گردید. به همین دلیل بود که پادشاه ترجیح داد موسولینی را به مقام نخست وزیری منصوب کند. او دولت فاشیستی خود که نخستین دولت غیردموکراتیک در اروپای غربی بود را تشکیل داد.
موسولینی به لیبی و اتیوپی حمله کرد و این کشورها را اشغال نمود. با به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان و ظهور پدیده نازیسم ، موسولینی با هیتلر همراه شد. با آغاز جنگ جهانی دوم موسولینی که لقب دوچه را یافته بود در کنار هیتلر وارد جنگ شد اما پس از پیروزی و فتوحات سالهای اولیه جنگ کار برای هیتلر و به ویژه موسولینی دشوار شد.تا این که در روز 10 ژوییه سال 1943 میلادی نیروهای متفقین جزیره سیسیل را اشغال کرده و پیشروی به سوی رم را آغاز کردند.
پادشاه ایتالیا و شورای عالی حزب فاشیست که به وحشت افتاده بودند موسولینی را از مقام خود عزل کرده و او را در یک هتل به نام کامپو ایمپراتوره زندانی کردند. این محل در کوه های آپنین در فاصله 120 کیلومتری رم روی صخره ای ساخته شده بود که تنها توسط تله کابین قابل دسترسی بود اما هیتلر با فرستادن یک گروه کماندویی هوایی به فرماندهی سرگرد اسکورزنی
در یک عملیات حیرت آور موفق شد موسولینی را از این دژ نفوذناپذیر "لانه عقاب"نجات دهد و در 12 سپتامبر سال 1943 میلادی جهان با حیرت از آزاد شدن دوچه مطلع گردید.
موسولینی ابتدا به آلمان رفت و پس از دیدار با هیتلر بار دیگر به ایتالیا بازگشت و در شمال ایتالیا دولتی را به نام «جمهوری سوسیال ایتالیا» تاسیس کرد اما دیگر دوران دوچه به سر آمده بود.

بسیاری از مورخین معتقدند تصمیمات غلط موسولینی در جنگ جهانی دوم یکی از دلایل مهم به تنگنا افتادن هیتلر و در نهایت شکست جبهه متحدین است.
اما وی سرانجام در پایان جنگ جهانی دوم در حالی که به اتفاق معشوقه‌اش در حال فرار از ایتالیا بودند در مزرعه‌ای توسط پارتیزان‌های ایتالیایی دستگیر شده و در همان جا به همراه سایر همراهانشان که از مقامات حکومت فاشیستی بودند، پس از محاکمه صحرایی به اعدام محکوم می‌شود.
در ۲۸ آوریل ۱۹۴۵ هنگام تیرباران شخصی با چاقو به او حمله می کند و موسولینی نیمه جان از شکنجه به زمین می افتد؛ مردم به او حمله می کنند و با لگد به جنازه او ضربه می زنند و جمجمه اش را متلاشی می کنند.
جسد موسولینی و معشوقه‌اش در "پیازا لورتو" در میلان، پس از این که ساعت ها جنازه اش را بر کف خیابان ها کشیدند، برای نمایش عموم با قلاب های مخصوص آویزان کردن گوشت در قصابی ها از سقف یک ایستگاه پمپ بنزین وارونه آویخته شد و به وسیله مردم شهر سنگ باران شد. تا آن که با دستور پاپ جنازه را را پایین آوردند؛ گفته می شود جسم او را پس از آن به آتش کشیدند و خاکسترش را نیز به دریا ریختند.

جمجمه متلاشی شده موسولینی در کنار جسد معشوقه اش "کلارا پتاچی"


آویزان کردن جسم بی جان موسولینی و همراهانش در میلانداغ کن - کلوب دات کام
دیدگاه() 

دنبالک ها: بنیتو موسولینی ، دیکتاتور ایتالیا  سرنوشت موسولینی 
نویسنده : اطلاع رسانی
تاریخ:چهارشنبه نوزدهم فروردینماه سال 1394-ساعت 00 و 08 دقیقه و 24 ثانیه

سومین سال گشت تارنما

بیستم فروردین ماه، سومین سال گشت تارنمای

 دانشجویان ورودی نود

 رشته تاریخ دانشگاه شهید بهشتی مبارک.

عمر دانشجویی مان به پایان راه خود رسیده ولی امیدوار هستیم

سال های سال از این روز های

 زیبای پسین بگذرد و هم چنان دوستان گرامی نودی زیر

 چتر گسترده ی تاریخ پاینده و سرافراز باشند.

 

پرچم بچه های نودی تا ابد برافراشته باد

داغ کن - کلوب دات کام
دیدگاه() 

تاریخ:شنبه هشتم فروردینماه سال 1394-ساعت 20 و 18 دقیقه و 36 ثانیه

پرتوی از اندیشه ها (1)رساله دکتری سعید لیلاز اثر ارزشمندی پیرامون تاریخ اقتصادی ۱۶ سال پایانی عصر پهلوی دوم شده است که نسبت به آثار دیگر این مقطع از تاریخ از حیث مستندات و شواهد موجود و نیز آمار‌ها اثری یکتا و یگانه است. این کتاب حول محور موج دوم «توسعه آمرانه» در تاریخ معاصر ایران دور می‌زند که از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۵۷ خورشیدی به مدت ۱۶ سال به طول انجامید. در این دوره، سه برنامه عمرانی اجرا شد که اولی با انضباط بسیار به اجرا درآمد اما برنامه سوم به موج افزایش شدید درآمدهای نفتی برخورد که در سر راه تقریبا همه چیز را برای همیشه با خود برد؛ از برنامه و برنامه‌ریزی گرفته تا خود رژیم شاه.  کتاب «موج دوم» به همت نشر نیلوفر روانه بازار شده است.
در دانشگاه بهشتی نخستین ‌بار بود که چنین رساله‌ای دفاع شده است. شاید جالب باشد که فهم این مساله که پهلوی دوم می‌تواند تاریخ محسوب شود خود یک موضوع نوظهوری است، چون بسیاری از پژوهشگران، عصر پهلوی دوم را تاریخ نمی‌دانند.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
دیدگاه() 

دنبالک ها: نگاهی به كتاب موج دوم تجدد آمرانه نه از برنامه نشان ماند نه از برنامه ریز  اصلاحات ارضی غول خفته را بیدار کرد